Co to jest HSP i kontakt

Psycholog kliniczna, dr. Elaine Aron, rozpoczęła swoje studia nad osobami HSP (Highly Sensitive Person) w 1992 roku. Odkryła ona, że wysoka wrażliwość jest naturalną cechą, występującą u ok. 20% ludzi i zwierząt, oraz że jest ona rozłożona równomierne pomiędzy płciami. Chociaż cecha ta bywa utożsamiana z introwersją, czy nieśmiałością, jest jednak czymś innym – ok 30% HSP to ekstrawertycy.

Osoby, które są Highly Sensistive Person – HSP, posiadają wrodzoną skłonność do uważniejszego analizowania informacji, więc również do studiowania sytuacji, w których się znajdują w dokładniejszy sposób, zanim przejdą do działania. Daje to wiele korzyści, ale również powoduje, że osoby takie z łatwością zostają przytłoczone tym, co je otacza a nikt w warunkach przytłoczenia nie czuje się dobrze ani nie działa w sposób najlepszy z możliwych. To, co jest ważne, to zdawać sobie sprawę z bycia HSP i z tego, że niedogodności wynikające z posiadania tych cech, są równoważone przez korzyści z nich płynące.

Jak można określić czy jest się HSP? Na końcu tego wpisu znajduje się link do testu HSP, ale już teraz mogę zadać ci kilka pytań. Czy uważasz się za osobę szczególnie wrażliwą na ból, kofeinę albo lekarstwa? Czy nie czujesz się dobrze, kiedy masz zbyt wiele do robienia na raz? Czy masz bogate życie wewnętrzne? Czy łatwo odczuwasz zmęczenie i wyczerpanie? Potrzebujesz czasu w samotności, szczególnie po dniu pełnym zajęć, żeby odzyskać siły? Szczególnie mocno starasz się unikać popełniania błędów? Unikasz filmów pełnych przemocy lub szczególnie obscenicznych scen? Może zauważasz że nastroje innych osób mają na ciebie zbyt duży wpływ? Czy rodzice albo nauczyciele, uważali cię na nieśmiałe lub wrażliwe dziecko?

Jeśli jesteś HSP, zastanów się nad wprowadzeniem kilku zmian w twoim życiu.

Popatrz w twoją przeszłość i przemyśl jeszcze raz twoje opinie na temat porażek, lub błędów przez ciebie popełnionych. Jakie decyzje cię do nich doprowadziły? Najczęściej mają one związek z twoja wrażliwością, zwłaszcza z rozdrażnieniem i przytłoczeniem zbyt wieloma, lub sprzecznymi bodźcami.

Następna rzecz to przestać starać się żyć jak osoba nie-HSP. Potrzebujesz prawdopodobnie więcej czasu dla siebie i mniej intensywnej aktywności związanej z pracą i innymi obowiązkami. Nie chodzi o zaniedbywanie obowiązków, ale o zrozumienie, że twoje potrzeby nieco są inne niż potrzeby większości ludzi.

Po trzecie, pracuj nad twoją pozytywną samooceną, bo żyjesz w kulturze, która nie docenia wrażliwości.

Wysoka wrażliwość ma wpływ na twoje relacje z ludźmi. Bliskie ci osoby muszą zrozumieć, że niektórych rzeczy, jak np. twojej potrzeby posiadania czasu tylko dla siebie, nie jesteś w stanie kontrolować. Tak samo, jak te osoby nie są w stanie kontrolować niektórych rzeczy w nich samych. Przyjaciele lub partner, mogą cię jednak wspierać, co pomoże ci w okazywaniu twoich najlepszych cech.

Jeśli twoje dzieciństwo nie było idealne, możesz być osobą bardziej podatną na depresje i stany rozgoryczenia, niż ludzie nie-HSP, wychowujący się w takich samych warunkach. Jeśli jednak twoje dzieciństwo było udane, nie będziesz mieć tego typu problemów w większym stopniu niż wszyscy inni.

Wreszcie, jeśli wychowujesz wrażliwe, czy nieśmiałe dziecko, dziecko HSP, zadbaj o to by być osobą naprawdę dobrze poinformowaną na ten temat. Twoje dziecko może, na przykład, rozwijać się lepiej przy nieco mniejszej ilości zajęć i spotkań z innymi dziećmi. Również kary jakie stosujesz powinny być łagodniejsze.

Mam nadzieję, że tych kilka zdań na temat ludzi HSP, będzie w jakiś sposób pomocne.

Zapraszam do dalszego zapoznawania się z tym fascynującym, choć mało jeszcze znanym tematem.

Tutaj jest test HSP.

Pisząc maila na adres chattor@linuxmail.org skontaktujesz się ze mną.

Reklamy

5 myśli nt. „Co to jest HSP i kontakt

  1. Pingback: … bardzo długo uważałem … |

  2. Pingback: O męskiej wysokiej wrażliwości w relacjach z płcią piękną | Chattorblog...

  3. Pingback: Jestem HSP – i co dalej? | Chattorblog...

  4. Pingback: O męskiej wysokiej wrażliwości w relacjach z płcią piękną (repost) | Biegnąca z Wilkami

  5. Pingback: O męskiej wysokiej wrażliwości w relacjach z płcią piękną (repost) | Lawendowe Pola

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s