Test HSP

Czy należysz do szczególnej grupy ludzi?

Jak mało która cecha charakteru, wrażliwość może nadawać kształt naszemu życiu. Jej wzmocniona wersja, wysoka wrażliwość, wpływa na każdy jego aspekt, ale szczególnie mocno daje o sobie znać w relacjach społecznych, towarzyskich i grupowych.

Ludzie wyjątkowo wrażliwi (HSP – Highly Sensitive Person) często są określani jako nieśmiali, introwertycy, wycofujący się z relacji, przewrażliwieni na własnym punkcie, czy gburowaci. Wszystkie te określenia są jedynie opiniami innych osób, na temat tego co ludzie wyjątkowo wrażliwi podświadomie robią, stykając się z nowymi bodźcami: obserwują w ciszy co się dzieje, aby określić na ile ta nowość może być dla nich źródłem przeciążenia emocjonalnego i sensorycznego. Nie ważne jest przy tym czy chodzi o silne hałasy, na które HSP są wyjątkowo wyczuleni, czy o niesatysfakcjonujące, albo wręcz przykre relacje.

Bycie HSP oznacza bycie obdarzonym pewnym rodzajem “wyjątkowej spostrzegawczości”, dzięki której otoczenie i inne osoby odbierane są i rozumiane w zwiększonym zakresie. W konsekwencji osoby HSP, choć wyjątkowo towarzyskie, na silne bodźce często reagują zgodnie ze schematem “ucieczka albo atak”. Zachowanie to ma na celu jedynie ochronę ich samych przed przeciążeniem emocjonalnym, związanym z wyjątkowo bogatym postrzeganiem otoczenia i innych osób.

Wszystko to ma fundamentalny, pozytywny i negatywny wpływ na życie HSP i ludzi, z którymi tworzą relacje.

Zdecydowałem opublikować poniższy test wychodząc z założenia iż czasem, aby znaleźć siłę i zasoby wystarczające do lepszego zrozumienia siebie samego, wystarczy świadomość że nie jest się osamotnionym. Że inni mogą przeżywać to samo, w podobny sposób.

Według amerykańskiej psycholog Elaine Aron, około 15% ludzi to osoby wyjątkowo wrażliwe. W wyniku praktycznie całkowitego braku polskich źródeł oparłem się na materiałach dostępnych w internecie.

Test – jesteś wyjątkowo wrażliwą osobą?

Odpowiedz Tak lub Nie.

 • Chodzenie po sklepach jest dla mnie bardziej stresujące niż dla innych ludzi.

 • Wydaje się że jestem bardziej niż inni poruszony scenami przemocy w telewizji i w kinie.

 • Reaguję na niesprawiedliwość społeczną tak jakby dotykała mnie bezpośrednio.

 • Łatwiej jest mnie przestraszyć niż innych ludzi.

 • Za każdym razem jak znajdę się w nowym otoczeniu, czuję się zalany wrażeniami i potrzebuję więcej czasu niż inni, żeby się w tym otoczeniu odnaleźć.

 • Zdaję się być bardziej wrażliwy od innych na hałasy. Silny dźwięk jest dla mnie prawie fizycznie bolesny.

 • Podróżowanie jest dla mnie bardziej stresujące niż dla innych ludzi.

 • Kontakty z innymi osobami czasami wyczerpują moją energię.

 • Często przemyśliwuję w nieskończoność coś co powiedziałem, albo co ktoś powiedział, nawet jeśli jest to mało ważne.

 • Czasem mam wrażenie że jestem w stanie słyszeć nawet to, czego inni nie powiedzieli.

 • Często myślę o czymś o czym przedtem zapomniałem powiedzieć, albo o czymś czego nie zrobiłem w najlepszy możliwy sposób.

 • Potrafię dokładnie określić jak czują się inne osoby.

 • Często czuję się źle zrozumiany, bo najwyraźniej zauważam rzeczy inaczej niż inni (albo zauważam inne rzeczy) i czasem z tego powodu czuję się osamotniony.

 • Wolę unikać dużych grup ludzi.

 • Jako dziecko czułem się bardzo poruszony kiedy nauczyciel denerwował się na jakiegoś mojego kolegę. Miałem wrażenie że krzyczy na mnie, nawet jeśli to wcale mnie nie dotyczyło.

 • Wyczuwam prawie fizycznie napiętą sytuację i możliwość zaistnienia konfliktów.

 • Czuję że niepotrzebnie angażuję się w emocje innych osób.

 • Kiedy czuję poruszenie i zamieszanie dookoła mnie denerwuję się, przeżywam stres i reaguję na poziomie psychicznym i fizycznym.

 • Czuję dużą potrzebę posiadania miejsca i czasu tylko dla siebie.

 • Żeby czuć się się dobrze muszę zauważać dookoła siebie harmonijną atmosferę.

 • Staram się za wszelką cenę unikać sytuacji konfliktowych. Nawet kiedy powinienem być zdecydowany wolę wycofać się, pomimo że potem wypominam sobie brak odwagi.

 • Łatwiej przychodzi mi walczyć o sprawy innych ludzi i społeczności, niż o moje własne.

 • Potrafię słuchać innych, umiem wczuć się w ich sytuację i dodawać odwagi jeśli ktoś ma problemy.

Rozwiązanie testu.

Jeżeli odpowiedzieliście pozytywnie na więcej niż połowę powyższych stwierdzeń, prawdopodobnie należycie do kategorii ludzi wyjątkowo wrażliwych. Możliwe jednak że przechodzicie teraz wyjątkowo stresujący lub ciężki okres w waszym życiu – w takich sytuacjach nawet osoby o średniej wrażliwości mogą reagować i zachowywać się jak ludzie wyjątkowo wrażliwi. Upewnijcie się co do tego pytając samych siebie: jak sytuacja wyglądała w przeszłości? A jak, kiedy byłem dzieckiem? Jeśli ciągle otrzymujecie w odpowiedzi powyżej 12 “tak”, możecie uważać to za potwierdzenie waszej ponadprzeciętnej wrażliwości.

Reklamy

36 myśli nt. „Test HSP

 1. Pingback: Co to jest HSP? | Chattorblog...

 2. Pingback: Już czas, aby zrozumieć siebie. | Chattorblog...

 3. Pingback: Genetyczna przyjaźń pomiędzy wrażliwymi osobami. | Chattorblog...

 4. Diagnoza: wyjątkowo wrażliwa. I co z tym fantem zrobić? 😦 Muszę kupić jakąś literaturę na ten temat. Dobra chyba będzie książka Elanie Aron… Trzeba wreszcie jakoś sobie pomóc. Bo zbyt często bywa ciężko.

  • Oczywiście. Książka p. Aron byłaby idealna. Niestety mało jest materiałów na ten temat po polsku. Zapraszam Cię do zapoznawania się z tym blogiem. Kolejne wpisy powstają powoli, ale powstają.
   Pozdrawiam bardzo serdecznie.
   No i pamiętaj, że bycie HSP nie jest ani czymś jednoznacznie dobrym, ani jednoznacznie złym. To po prostu cecha.

   • Dziś zauważyłam w jednej księgarni internetowej, że książka dr Aron jest dostępna od zeszłego miesiąca. Tytuł „Wysoko wrażliwi”.

 5. No to ja jestem raczej HSP. Mam skłonności do nerwic, depresji, analizowania różnych sytuacji. Świetny gust, kreatywność, czasem piszę. A co do filmów przemocy, horrorów, to paradoks. Jedne niby brutalne na mnie nie robią wrażenia, które inni uważają za takowe, a drugie, które ja uważam za takie, inni znowu wręcz przeciwnie. Jak to wytłumaczyć ? Jestem trochę nieśmiały, często nie radzę sobie w sytuacjach stresowych. Strasznie podnieca mnie, i mam fantazje o uległości względem kobiet, tzn działają na mnie praktyki, fantazje BDSM/ Femdom. Czuję więcej, i jakbym potrzebował czegoś więcej niż np zwykły stosunek seksualny. Mam bardzo wyostrzone zmysły i również jestem fetyszystą. Może ma to związek z mocną wrażliwością na bodźce ? Z jednej strony potrafię być subtelny, miły, delikatny z drugiej ta wrażliwość potrafi ze mnie umknąć i potrafię przejść obojętnie i zablokować ową wrażliwość w sobie. Mam bogatą wyobraźnię. Posiadam również własne poglądy, których nie zmieniam, nonkonformistyczny jestem. Szanuje cudze poglądy, ale swoich nie zmieniam, co już przemyślę.

  • A wiesz, że z filmami mam jjakby podobnie. Z tym że np horrorów z jakimiś wymyślonymi, nierealnymi stworami nie boję się (chyba moja głowa traktuje je bardziej jak bajki 😉 ), ale już thrillerów, gdzie pokazywane są demony ludzkie – takie bardzo przerażają mnie,po takim nie zasnę, i będę przeżywać przez kilka kolejnych dni.

   • Ja się thrillerów nie boję, bardziej przerażają mnie dokumenty oparte na faktach, zwłaszcza odgłosy z jakichś egzorcyzmów itp. A thrillery, np o seryjnych zabójcach, czy kryminały wzbudzają u mnie ciekawość, a nie przerażenie 🙂

  • Ja też myślę że z pewnością jestem osobą HSP
   Pozdrawiam serdecznie i życze determinacji w odkrywaniu swego wnętrza.!

 6. Pingback: Od wiedzy do zmiany: przeramowanie | Chattorblog...

 7. Gdy mi źle , gdy myśle że świat jest już zbyt okropny , przychodze tutaj by się uspokoić ,przeczytać trochę o tym z czego powinnam być dumna i zacząć doceniać tą niesamowitą cechę , bez której byłabym pusta. Dziekuje

 8. do tej pory myslalam ze jestem niezrownowazona emocjonlanie ze jest to niemozliwe czuc co inni czuja ze to tylko moja fantazja wymysl .ze jestem strasznie wyczulona na dzwieki ( z tego tez powodu nie znosze np. chodzic do kina) i wiele innych rzeczy .opisanych w twoich artykulach. w kazdym badzz razie ciesze sie ze znalazlam tem blog i artykuly ktore pomogly mi zrozumiec o co chodzi z sama soba teraz bedzie latwiej 🙂

 9. Jestem osobą wrażliwą. I obecnie cieszę się ze swojej wrażliwości, ponieważ może ona być wspaniałą cechą. Ten fakt jak i to, że widzę, że jest dość dużo osób wrażliwych, sprawiło, że założyłem w końcu bloga o wrażliwości. 🙂 Chcę tutaj napisać osobom wrażliwym, żeby były dumne ze swojej wrażliwości i wykorzystywały pozytywnie jej wspaniałą siłę twórczą! 🙂

 10. Pingback: Być rodzicem nadwrażliwca. – agnesonthecloud.pl-blog życiowy

 11. Czy HSP laczy się z zaburzeniami integracji sensorycznej? Mój czteroletni synek jest bardzo nadwrażliwy na różne bodźce i jeśli chodzi o niego to część z tych odpowiedzi bylaby twierdząca. Jak sobie z tym radzić oprócz tłumaczenia? Obecnie robimy masaże zalecone przez psychologa ale mam wrażenie że nic nie dają.

  • Witaj,
   dziękuję za komentarz i pytanie. Zatwierdzę go do publikacji, pomimo że uważam iż jest on bardzo osobisty. Istnieje zawsze możliwość że ktoś z czytelników spotkał się już z podobnym problemem. Ja niestety nie znam odpowiedzi.
   Zauważyłem że bycie wyjątkowo wrażliwa osoba oznaczać może wiele różnych rzeczy. Jedyne co mogę Ci podpowiedzieć to przedstawienie Twoich przemyśleń na temat osób HSP i Twojego synka psychologowi, z którym masz kontakt. Myślę że on jest w tej sytuacji najodpowiedniejszym źródłem pomocy.
   Ja sam jestem ojcem 8-latki i wiem jak bardzo stresujące mogą być problemy ze zdrowiem dziecka.

   Pozdrawiam serdecznie Ciebie i małego.
   Autor

 12. Pingback: Jestem HSP – i co dalej? | Chattorblog...

 13. A mi przeszkadza nadwrażliwość w pracy, w domu – mam ochotę uciec na koniec świata, żeby tylko przestać czuć. Dziękuję, poczytam sobie..

 14. Pingback: Czy jesteś HSP? – test i opis – Cicha Lawina

 15. Dziękuję autorowi za ten artykuł, bardzo mi pomógł przy próbie zrozumienia / poznania samego siebie. Świadomość że nie jestem jakimś „odmieńcem – wybrykiem” tylko posiadam osobowość HSP, co więcej – są też inni którzy odczuwają emocje podobnie jak jak, jest bardzo budująca. Znalazłem ciekawą książkę pt: „The Highly Sensitive Person’s Survival Guide” autorstwa Pani Elaine Aron, bardzo szkoda że nie ma polskiego wydania. Jeśli ktoś zna jakieś książki o tematyce HSP w języku polskim – proszę o odpowiedź pod moim komentarzem. Mój angielski jest na poziomie B2, ale boję się że może być niewystarczający aby prawidłowo zrozumieć tak skomplikowane publikacje. Pozdrawiam.

 16. Oj, jestem wrażliwcem. Może nie po całości (wnioskując po teście) jednak w większość sytuacji mogę odnieść do własnego życia- akurat lubię głośne dźwięki, nie potrzebuję sterylnego porządku i raczej trudno jest mnie przestraszyć, ale wiele rzeczy sobie wspominam oraz jestem o wiele za bardzo empatyczna. I właśnie sęk w tym, że poczucie własnej wartości również u mnie leży i kwiczy, przez co (mimo że nie jestem osobą strachliwą) unikam konfliktów, trudno jest mi siebie obronić. Po za najbliższymi przyjaciółmi i rodziną nie wiele osób mnie rozumie, przez co czuje się trochę osamotniona… mam nadzieje że to uczucie przejdzie gdy zmienię szkołę :). Gimnazjum to największy koszmar każdego wrażliwca- przynajmniej moje gimnazjum.

 17. Auć, tak na praktycznie wszystkie punkty testu. Dziękuję za ten interesujący artykuł. Wyjaśnił wiele z tego, co czuję niemal całe życie i chyba potwierdził przypuszczenia mojej znajomej. Co prawda ostatnie kilka lat było dla mnie jedną wielką silnie stresującą sytuacją, ale test wiele elementów wspomnianych w teście odnosi się i do wcześniejszego okresu.

 18. Odkąd tylko pamiętam od zawsze charakteryzowałam się takimi zachowaniami, przez co jako dziecko nie miałam żadnych przyjaciół, bo chodźby nadmiernie mnie przytłaczali. Do dziś mam wszystkie te cechy, a niektórzy na siłę próbowali mnie zmienić. Czytam to, odpowiadam na wszystkie pytania tak i zapala się światełko nadziei, że ktoś mnie rozumie i jestem normalna. Dziękuję…

 19. BardO się cieszę, ze natrafiłam na ten artykuł. Mam 26 lat, pracuje jako handlowiec. Jako dzieciak byłam nieśmiała, zakompleksiona. Płaczę często z różnych powodów czasem takich, które powinnam po prostu przyjąć a nie analizować i przezywać. W pracy ciagle powtarzają mi „ jakie Ty masz bogate życie wewnętrzne”. Przejmuję się rzeczami, którymi nie powinnam, analizuje wielokrotnie to co powiedziałam. Często czyje się winna za coś a nie powinnam. Zawsze miałam wielu przyjaciół, którzy uwielbiali mi się zwierzać. Jestem bardzo dobrym pracownikiem, osiągam sukcesy. Klienci lubią mnie do tego stopnia, ze czasem dzwonią opowiedzieć o swoich chorobach, przygodach. Szukając we mnie wsparcia. Ale mam momenty Kiedy rozmawiam przez telefon do biura wchodzi szef i ja momentalnie się paraliżuje. Chciałabym sobie jakoś pomoc i uspokoić moją osobowość. Będę tutaj zaglądać i szukać pomocy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s